908 грн єКниги, відкриття Бородатого тамарину та Видавництва Локальної історії, новий Сенс на Хрещатику та перший український переклад книги по Зоряним війнам. У 2024-ому український книжковий ринок продовжував дивувати. І не дивлячись на такі жахливі події, як обстріл друкарні Фактор-Друк у травні – українські письменники, видавці, перекладачі та дизайнери невпинно збагачують і просувають українську літературу.
У 2024-му, порівнюючи з минулими роками, я читав мало. Нова робота, хобі, навчання. Однак мені в руки все ж потрапляли цікаві роботи про які варто розповісти. Цього року не буде класичної “географії”, а книги будуть радше поділені на теми. Менше слів, більше акцентів.
Goodreads-план не виконав!)
Я вже звик в культурних колах називати Євгенію Кузнєцову своєю подружкою (хоч вона навряд мене і пам’ятає), тому звісно не можу пропустити “Драбину”. Гарна, спокійна рефлексія про еміграцію, і супутні до війни думки. Книга року BBC як не як!
Гарна робота Ірини Ігнатенко “Тіло. Секс. Шлюб”. Про традиції, секс, вірші, мізогінію і скрутну долю жінок в історії України. Легке і цікаве чтиво.
Сподобався “Хільбудій” Насті Мельниченко. Підлітковий роман, але відгукнувся мені. Невеличкий історичний контекст, гарні ілюстрації, проста, невимушена історія.
З усіх наведених тут книжок, можу рекомендувати усе, окрім “Міцний альянс. Історія НАТО”. Книга повністю ігнорує усе, що відбувалось в Альянсі поза межами США, ВБ, Німеччини та Франції. Враховуючи тему – текст нецікавий і нерепрезентативний.
“Нацисти-мільярдери” – маст-хев. Про ведення бізнесу під час Другої світової війни книг українською мені здається ще не видавали. Перед прочитанням мені здавалось, що будуть описувати історію Mercedes, Hugo Boss та інших “ярих”, але насправді пролили світло на більш “тихі” компанії. Як наприклад Bosch і Dr.Oetker.
“Війна та геноцид” – маст-хев. Нічого кращого на тему Голокосту не читав, і навряд ще прочитаю. Відгукується ще тим, що багато подій відбувається на території Польщі, в містах, де сьогодні зупиняється потяг Хелм-Варшава Центральна. Потяг, який так близький українцям. Ну і загалом, книга розповідає про витоки антисемітизму в Європі, і я б не називав її “короткою історією”.
Історія про подвійного шпигуна “The Spy and the Traitor” – ок, для порядності можна було б і перекласти якось українською. Той випадок, коли багато задукоментованих фактів роблять з історичної книги – цікавий роман, з роботою, інтрижками і таємницями.
Каламбурна категорія з усього потрошки. Базована книга Річарда Докінза “Бог, що віджив своє” про існування релігії, “правильну віру”. Базований “Персеполіс”, комікс-книга про Іран, жінок і революцію.
Ще виділю Войцеха Тохмана, якого регулярно перекладає видавництво Човен. Якщо “Ти наче камінь їла” мені не дуже зайшло, то “Сьогодні ми намалюємо смерть” явно засяде в серці. Книга про громадянську війну в Руанді, і те, як дві ворогуючі спільноти шукають спосіб жити разом далі. Важкий текст, але в українському контексті – важливий для прочитання.
На подарунок ранньому підлітку порекомендую “Відкривачі праісторії”. Легка оповідь про роботу археологів, антропологів, тощо. Навіть мені було місцями цікаво.
Цього року окремо хочу виділити 3 книги. Історію Данії Палле Лаурінга, графічну новелу “Будинок” Патріка Льюїса і Роберто Інноченті, і “Трубадури імперії” Еви Томпсон.
Перша мене підкорила своїм оформленням і ідєю, яку прочитав “між рядками”. В якийсь момент народ і керівництво Данії вирішує не боротись, коли надії перемогти немає. Падають перед Реформістською церквою і двічі під навалою німців. Все заради того, щоб вберегти людей і міста. Абсолютно парадоксальний підхід, який суперечить українській ідеї “боротись до кінця”. Наразі ж Данія – вірний союзник і партнер України, який часто віддає останнє, щоб вберегти тих, хто бореться за спільні ідеї.
“Будинок” ж просто красива і правильна книга. Буквально на один вечір. Прекрасний маленький презент для підлітка чи юнака/-чки який тільки формує свій світогляд. Якщо коротко, історія одного будинку, який переживав різні етапи історії країни (Італія).
“Трубадури імперії” – в шкільну програму вестернів!!! Книга про розвиток і позиціювання російської літератури в світі. Диктаторське, тоталітарне насліддя кривавої нації, яке не пройшло етап аналізу історичних подій на своїй території. Це треба прочитати!
Про Бородатого тамарина та Видавництво локальної історії я вже сказав. Там щось на межі закриття цього року була “Пропала грамота”, але наче реабілітувались. Підтримайте ветеранський бізнес копійкою! Це, до речі, в них вийшла книга Холостяка-Терена)))
Більшість прочитаних книг в цьому році – це подарунки, чи те, що вже лежало вдома.
Читання в 2024 році мені вийшло в 2577 грн.
Середня ціна книги українською склала: 257 грн.
Найдешевшою книгою була: Лицарі другого сорту. Наймане військо Лівобережної Гетьманщини 1669-1726 рр. , яку я купив за 99 грн.
Найдорожчою була: Нацисти-мільярдери. Темна історія найбагатших династій Німеччини, яка вийшла мені в 399 грн.
Хоча насправді мене дуже непокоїть ціноутворення книг наразі. Якщо ще в 2021-2022 році книга, яка потенційно мене може зацікавити коштувала 200-300 грн, то сьогодні це 400-600 грн. Читаючи форуми я розумію, що причин багато (імпорт паперу, права на книги, загальна інфляція, попит на друкарні, тощо), але під час так званого opportunity cost аналізу – я частіше надаю перевагу своїм хобі, дозвіллю, чи комп’ютерній грі. Кожна гривня там принесе мені більше умовного часу “розваг”. Дуже сумний тренд. На фоні цього бажаю видавництвам триматись на плаву!
Мій опис мого читацького року підходить до кінця. Завершую його я, як і завжди, номінаціями.
Трубадури імперії. Російська література і колоніалім
Ева Томпсон
Про Росію, її колоніальні літературні замашки, і нашу боротьбу!
The Spy and the Traitor: The Greatest Espionage Story of the Cold War
Ben Macintyre
Про шпіонів, боротьбу з комунізмом, жертву і перемоги.
Тіло, секс, шлюб. Історія інтимних стосунків в українських традиціях
Ірина Ігнатенко
Про тіло, секс, шлюб, притулу, калину, оргії, вигнання, і знову секс.
Будинок
Патрік Льюїс, Роберто Інноченті
Про історію, родину, традиції, війну і відбудову.
Війна та геноцид: Коротка історія Голокосту
Доріс Берген
Про боротьбу, несправедливість, дослідження, родини.
Хочеться звісно подякувати всім тим, завдяки кому ми можемо читати, видавати і писати рецензії. Дякуємо вам!
Бажаю вам наступного року цікавих книжок, важливих історій, і нових перемог!
Більше мною прочитаних книжок ви можете знайти на моєму акаунті GoodReads. Люблю! Читайте!